DWIE WYSTAWY W OSTROWIECKIM BWA
7 X TOBOROWICZ ORAZ MALARSTWO, SZKŁO I RZEŹBA MARZENY WILK
Już w najbliższy piątek o godz. 18.00 ostrowieckie BWA zaprasza na wernisaż dwóch wystaw. Swoją twórczość zaprezentuje artystyczna rodzina Toborowiczów oraz pochodząca z Torunia Marzena Wilk.
– Zapraszam serdecznie do naszej galerii. Po bardziej awangardowych propozycjach minionego półrocza, w drugim miesiącu wakacji zaprezentujemy bardziej klasyczne formy artystycznej wypowiedzi. W górnej przestrzeni swoją twórczość pokaże rodzina Toborowiczów. Tutaj oś ekspozycji wyznaczać będzie rzeźbiarskie imaginarium prac nestora rodziny – Antoniego Toborowicza, w którego twórczości widać inspiracje sztuką ludową, „wysoką”, ale i przyrodą. Podczas ekspozycji będzie można zobaczyć wykonane przez rzeźbiarza fantazyjne zwierzęta, kwiaty oraz stwory ze świata baśni dopełnione kolorem przez córkę artysty Weronikę Witkowską, która również zaprezentuje swoje prace malarskie. Natomiast malarstwo na deskach ukażą artystyczną osobowość Małgorzaty Toborowicz, a wielkoformatowe płótna utrzymane w duchu abstrakcji – jej córki – Magdaleny Toborowicz – Kuranda oraz zięcia – Pawła Kurandy. Dopełnieniem będą prace Julii Tkaczuk oraz Jakuba Toborowicza, czyli najmłodszych członków tej artystycznej rodziny. Natomiast dolną przestrzeń BWA oddajemy w ręce Marzeny Wilk oraz jej wykonanych głównie w szkle prac zarówno malarskich, jak i rzeźbiarskich – mówi dyrektor BWA Ostrowiec Justyna Łada. –Nieco baśniowy świat naszych twórców będzie również stanowił dobry punkt wyjścia do wakacyjnych i weekendowych warsztatów kreatywnych.
Wernisaże obu wystaw odbędą się w BWA Ostrowiec w najbliższy piątek (29 lipca) o godz. 18.00.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Antoni Toborowicz – ur. w 1941r. w Woli Libertowskiej. Jest samoukiem, artystą nieprofesjonalnym, który zajmuje się głównie rzeźbą, ale również malarstwem i grafiką.
W zaprojektowanym przez siebie domu prowadzi własną galerię oraz Muzeum Krzyży i Kapliczek. W swoich pracach porusza różnorodną tematykę: wykonuje figury religijne, najczęściej wizerunki Chrystusa, ale przedstawia także anioły, postacie historyczne, muzykantów, zwierzęta i stworzenia fantastyczne oraz naturę – głównie kwiaty. Artysta zwykle pracuje w drewnie, czasem sięga również po inne materiały, np. metal, kamień czy wiklinę. Ostateczny wyraz pracom Antoniego Toborowicza nadaje ich polichromia, w której nakładaniu pomaga artyście córka – Weronika Witkowska.
Projektuje i wykonuje wystroje wnętrz sakralnych (Celiny, Dobraków, Tychy, Warszawa), domów prywatnych, restauracji. Inspiracją są wyszukane kształty drewna.
W dziełach sztuki Antoniego Toborowicza wyczuwalna jest inspiracja twórczością ludową, ale także znajomość sztuki profesjonalnej.
Dzieła Antoniego Toborowicza znaleźć można w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą oraz w zbiorach muzeów (Muzeum Śląskie, Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Toruniu, Krakowie).
http://www.antonitoborowicz.pl/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=1&Itemid
Weronika Witkowska ur. w 1974 roku. Absolwentka krakowskiej ASP. Dyplom w 1999 r. w pracowni Leszka Misiaka. Prowadzi Galerię Antoniego Toborowicza i Muzeum Krzyży i Kapliczek w Woli Libertowskiej. Współpracuje z ojcem w jego realizacjach rzeźbiarskich. Maluje obrazy o tematyce sakralnej oraz pejzaże i kwiaty inspirowane naturą i tworzonym przez siebie ogrodem.
Małgorzata Toborowicz ur. w 1966 roku. Absolwentka krakowskiej ASP – dyplom w 1991 r. w pracowni prof. Wł. Kunza. Uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne, witraże, mozaiki, polichromie w kościołach ( Sopotnia Wielka, Wieliczka, Gandawa, Koszarowa Bystra, Nisko). W swoich realizacjach malarskich często wykorzystuje drewno i kamień.
Julia Tkaczuk ur. w 1984 roku. Absolwentka krakowskiej ASP. Dyplom uzyskała w 2010 r. w pracowni prof. T. Kotkowskiej Rzepeckiej. W 2006 studiowała malarstwo w Atenach. W 2010 r. stypendystka Ministerstwa Kultury. Maluje duże pejzaże techniką olejną, zajmuje się mozaiką i ikoną.
Magdalena Toborowicz urodzona w 1990 r. w Katowicach. W 2009 roku ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcące Liceum Sztuk Pięknych im. Józefa Czapskiego w Krakowie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Adama Brinckena.