„Dźwignie Wyobraźni” z Wełmińskimi. Warsztaty teatralne z autorami z teatru Cricot²

13.10 Nd 11:00

Miejsce:

Biuro Wystaw Artystycznych

ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

BWA Ostrowiec oraz Teresa i Andrzej Wełmińscy zapraszają młodzież oraz osoby dorosłe na trzydniowe warsztaty artystyczne – teatralne – performatywne.

Dźwignie wyobraźni

warsztaty teatralne prowadzone przez Teresę i Andrzeja Wełmińskich

Cykl warsztatów teatralnych „Dźwignie Wyobraźni” to innowacyjny projekt edukacyjny Teresy i Andrzeja Wełmińskich, łączący teorię i praktykę w tworzeniu dzieła performatywnego. Celem projektu jest rozumienie kultury jako katalizatora innowacji, dialogu i współtworzenia. przekraczanie konwencji i odkrywanie nowych formy teatru, bazując na doświadczeniu Wełmińskich i ich współpracy z Teatrem Cricot². Warsztaty prowadzone będą w instytucjach kultury. Zadanie jest realizowane w formie stacjonarnej i wirtualnej jako transmisja. Program warsztatów obejmuje pokazy, rozmowy i intensywne ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy będą pracować nad etiudami i scenami, eksplorując tematy takie jak przestrzeń i czas, znaczenie ruchu, maszyny do grania, rzeczywistość, iluzja, materia, użycie przedmiotu przez aktora, funkcja i znaczenie kostiumu oraz transformacje i animacje obiektów. Innowacją będzie włączenie w proces AI i możliwości jakie oferuje. Warsztaty odwołują się do idei teatru autonomicznego, gdzie wszystkie komponenty dzieła są równoprawne. Podkreślają rolę ryzyka, kreatywności, niepewności, nieodwracalności i współodpowiedzialności. Uczestnicy zgłębią relacje między przestrzenią i czasem, inspirując się dramatycznymi tekstami oraz lokalnym charakterem miejsca. Projekt zakłada współpracę z partnerami, opracowanie scenariusza, podpisanie umów, opracowanie materiałów edukacyjnych, promocję, właściwą realizację zadania, w formule na żywo i online, zakończenie i rozliczenie.

In Statu Nascendi

Projekt Edukacyjny

“In Statu Nascendi” to innowacyjny projekt edukacyjny mający na celu szerzenie wiedzy o twórczości teatralnej Teresy i Andrzeja Wełmińskich. Projekt popularyzuje różnorodne aspekty ich realizacji, podkreślając międzyludzki wymiar ich pracy. Łączy on teoretyczny namysł z praktyką – rozmowy i debaty płynnie przekształcają się w działania performatywne, odzwierciedlające poruszane zagadnienia. Jest to unikalna okazja do zgłębiania niekonwencjonalnych idei i technik teatralnych oraz ich zastosowania w różnych kontekstach kulturowych. Projekt realizowany jest zarówno stacjonarnie, jak i wirtualnie poprzez transmisje i webinaria. Uczestnicy będą mogli zapoznać się ze spektaklami Wełmińskich, które były prezentowane na światowych festiwalach, oraz zrozumieć idee, inspiracje i źródła pomysłów będących ich podstawą. Dzięki temu możliwe będzie głębokie zrozumienie poruszanych zagadnień. Na całość składają się panele dyskusyjne i seminaria prowadzone przez ekspertów, interaktywne sesje z Teresą i Andrzejem Wełmińskimi oraz innymi zaproszonymi twórcami, prezentacje video wybranych spektakli i instalacji. To żywy proces tworzenia performatywnego dzieła sztuki. Uczestnicy ćwiczą krytyczne myślenie i odkrywają swój unikalny sposób ekspresji. Nowatorskie metody stosowane przez Wełmińskich przełamują konwencje, sięgając do fundamentalnych zasad sztuki współczesnej, podkreślających rolę ryzyka, kreatywności, niepewności, nieodwracalności i odpowiedzialności za ostateczny kształt utworu.

Harmonogram warsztatów
Piątek: 17.30 – 20.00
Sobota: 12.00 -15.30 przerwa 16.00 – 17.30
Niedziela: 11.00 – 14.00


Podczas warsztatów dostępny będzie dla uczestników poczęstunek. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Zgłaszać się można pod numerem telefonu 41 263 20 48, osobiście oraz mailowo sekretariat@bwa.ostrowiec.pl

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej