FESTIWAL KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH

18.09 Nd 14:00

Miejsce:

Miejskie Centrum Kultury

ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

Zapraszamy Państwa na Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się 18 września 2022 r. w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim na terenie zieleni w okolicach molo. Rozpoczęcie imprezy nastąpi o godz. 14.00.

Festiwal jest częścią projektu „Spotkania z Tradycją”. Jego celem jest aktywizacja i wsparcie lokalnych kół, promocja polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymiana międzypokoleniowa wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom. 

Tego dnia członkowie Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Bodzechów będą prezentować widowisko „Świętokrzyskie Wesele”. Obrzęd weselny był najbardziej rozbudowany ze wszystkich obrzędów rodzinnych. Świadczyć może o tym liczba poszczególnych etapów z nim związanych, takich jak: rainy, zmówiny, spraszanie gości weselnych, ubieranie panny młodej, czynności przed wyjazdem do ślubu, w drodze ze ślubu, mały obiad, przygotowanie przed oczepinami, oczepiny, po oczepinach oraz drugiego dnia wesela. Każde z tych wydarzeń miało własną bogatą symbolikę i układ.

Poza tym w programie Festiwalu znajdują się m. in.: warsztaty artystyczne, występy śpiewacze, pokazy ginących zawodów, prezentacja 12 KGW z Gminy Bodzechów, jarmark produktów i potraw tradycyjnych naszego regionu, seanse filmów traktujących o najważniejszej obrzędowości regionu m.in. „Chleb z masłem”, „Darcie pierza”, „Syropy i nalewki”, „Wieniec żniwny”…Wszystkiemu towarzyszyć będzie wystawa fotografii dokumentująca cykl „Spotkania z Tradycją”. Na zakończenie zagra zespół Drewunia.

Kapela Drewutnia gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką polską, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski… Celem Kapeli jest przybliżanie współczesnemu odbiorcy dawnych pieśni i piosenek ludowych we własnej interpretacji. Kapela stara się wiernie zachować tekst i melodie utworów oraz – stosując dostępne instrumentarium – oddać w pełni ich nastrój. Instrumentarium zespołu tworzą instrumenty obecne w polskiej muzyce ludowej, a zwłaszcza w tradycyjnej muzyce Lubelszczyzny jak akordeon, bęben, skrzypce, klarnet, tamburyn, mandolina, mandola, jak i inne, wykorzystywane w muzyce regionów, z których kultury czerpiemy – ukraińskie sopiłki, bałałajki, domra, huculski bęben, słowackie dudy czy fujara. Specyfiką muzyki jest łączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru z nowymi brzmieniami i własnym opracowaniem, można więc usłyszeć również takie instrumenty, jak irlandzkie whistles, staropolska suka biłgorajska, południowoamerykańskie reco – reco, czy mongolski toushpulur. Zespół prowadzi również intensywną działalność edukacyjną, przybliżając instrumenty, pieśni i kulturę ludową uczniom szkół i przedszkoli podczas warsztatów i prezentacji.   

Wydarzenie organizuje Miejskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Gminie Bodzechów. Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich organizowany jest w ramach realizacji projektu Spotkania z Tradycją z programu Kultura Ludowa i Tradycyjna. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej