Kamila Stovrag & Samuel Kłoda
Pozaziemskie Ogrody Rozkoszy
Kuratorka: Justyna Łada
Wernisaż: 28 czerwca 19.00
Koncert Antoniego Rokera na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury: 20.00.
Feeria barw i nieziemski klimat to propozycja przygotowana dla BWA Ostrowiec przez dwójkę, związanych ze środowiskiem krakowskim, młodych osób artystycznych – Kamilę Stovrag oraz Samuela Kłodę. Oboje mają za sobą już debiut artystyczny, który plasuje ich wśród jednych z najciekawszych postaci młodego pokolenia polskiej sztuki. W 2023 roku byli laureatami LOOSTRA – organizowanego przez BWA Ostrowiec – 16. Jesiennego Salonu Sztuki.
„Pozaziemskie Ogrody Rozkoszy” to niezwykła wizualnie i pozornie barwna, wspólna prezentacja osób na co dzień dzielących przestrzeń twórczą. Ciekawa i mocno osadzona w obszarze zainteresowań młodego pokolenia wystawa stanowi opowieść o emocjach i niepokojach. Pod płaszczykiem wizualnej energii barw i mamiącym widza doskonałym wyczuciem koloru kryje się zwątpienie, niepewność, czy brak wiary w przyszłość oraz coraz bardziej dotkliwie odczuwalny spadek poczucia bezpieczeństwa.
Na ekspozycję składają się cykle obrazów prezentujących fantasmagoryczne światy – wielkoformatowe płótna Samuela, które wręcz eksplodują intensywnością barw i mniejsze formaty z nieznacznie stonowaną kolorystyką autorstwa Stovrag. Całość uzupełniają równie surrealistyczne obiekty i instalacje.
W pracach można dostrzec niezwykłą fascynację sztuką dawnych mistrzów – Boscha, Breugla, Chagalla, czy surrealistów, ale także hipnotyzującą wizyjnością estetyką hippies. Poszukiwanie i tworzenie nowych pozbawionych ludzkich postaci światów nadaje prezentacji alegoryczny i eschatologiczny wymiar. Zwątpienie w człowieczeństwo, relacja z przyrodą, poszukiwanie duchowości i rola medytacji, ale także żałoba po dzieciństwie oraz refleksja nad ciałem i cielesnością to wątki, które odnajdziemy na tej wystawie.
Obie wypowiedzi łączy swoista melancholia i poetyka oraz świetne, charakterystyczne dla środowiska krakowskiego, wyczucie koloru, przy absolutnie odmiennym traktowaniu samej tkanki malarskiej. Łagodne pociągnięcia i płaskie formy Stovrag mocno kontrastują z gęstym i dynamicznym malarskim rozmachem Samuela Kłody.
Czego zatem poszukują nasi artyści i czym są dla nich tytułowe pozaziemskie ogrody rozkoszy?
O tym będzie można się przekonać na wystawie prezentowanej, od 28 czerwca do końca sierpnia 2024 roku, w BWA Ostrowiec.
Kuratorką „Pozaziemskich Ogrodów Rozkoszy” jest Justyna Łada.
Kamila Stovrag
Jestem artystką, urodzoną w 1999 r. w Krakowie. Ukończyłam Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2024 uzyskałam dyplom w pracowni prof. Witolda Stelmachniewicza. Aneks do pracy dyplomowej zrealizowałam w pracowni prof. Iwony Demko. Ważnym okresem w mojej edukacji był roczny pobyt na wymianie studenckiej Erasmus w Akademii Sztuk Pięknych we Wiedniu w roku akademickim 2022/23. Wielokrotnie otrzymałam stypendium rektora dla najlepszych studentów. Ponadto, jestem laureatką konkursu CX ART – Tworzymy Galerię Młodej Sztuki oraz finalistką konkursu „LOOSTRO 16. JESIENNY SALON SZTUKI”.
Wybrane wystawy 2024: Wybrane wystawy 2024:
„Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas” Art Industry Standard, Kraków – wystawa dyplomowa; „HERstoria sztuki IV” Dom Norymberski, Kraków; „Łagodne Królestwo” Galeria Olympia, Kraków – wystawa indywidualna w ramach KRAKERS Cracow Art week.
Wybrane wystawy 2023: „Parallel” Otto Wagner Areal, Wiedeń „Rundgang” Akademia Sztuk Pięknych, Wiedeń, „AKADEMIA GENIUS LOCI” Galeria Pryzmat, Kraków „Most Wanted Female Art Auction” galeria FLOMYCA, Wiedeń i wiele innych.
Samuel Kłoda
Urodzony w 1998 roku w Cieszynie. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Absolwent Wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Prof. Grzegorza Bednarskiego. Zajmuje się głównie malarstwem. Wyróżnienie na 46. Biennale malarstwa Bielska Jesień, 2023. Zwycięzca pierwszej nagrody ogólnopolskiego konkursu malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,
2022. Finalista Biennale malarstwa Bielska Jesień 2021.
Finalista 12. Triennale małych form malarskich w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Wyróżnienie na II. Biennale malarstwa Lubelska Wiosna, 2022 Finalista konkursu „Nowy obraz, nowe spojrzenie”.
W swoich pracach używa motywu natury jako tła dla różnych problemów, posługuje się siłą symboli i wykorzystuje je jako uniwersalne nośniki codziennych, przyziemnych rzeczy. W jego obrazach występuje pejzaż z pogranicza snu i rzeczywistości, który jest malowany z wyobraźni. Ważnymi wartościami w jego malarstwie jest materia obrazu oraz kolor. Obrazy osadzone są w czasie przełomu lub post-apo.
Wybrane wystawy 2024: „Tak naprawdę to wcale nie wyjechaliśmy” w ramach Cracow Art Week; „WYMIOT” – Widna Gallery, Kraków. Wybrane wystawy 2023: 46. Biennale Malarstwa Bielską Jesień – BWA Bielsko Biała (wyróżnienie), „Tip of My Tongue” – Pola Magnetyczne Gallery; „Gdzie są obrazy, których jeszcze nie namalowano” – Otwarta Pracownia; 16. Jesienny Salon Sztuki LOOSTRO – BWA Ostrowiec; „Losowy generator obrazków po końca świata” – Cracow Art Week; Cracow Art Fair – Widna Gallery; Nowy obraz, Nowe spojrzenie; II Ogólnopolskie Biennale malarstwa „Lubelska Wiosna” i wiele innych.
Zapraszamy!