Koncert Jacka Podsiadło, Jacka Kleyffa i Nasty Niakrasavej

BrowArt 2022

10.09 So 19:00

Miejsce:

Miejskie Centrum Kultury

ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

Bilety:

„Słup ze słów” to tytuł wiersza i jednocześnie tytuł koncertu, na który złożą się białoruskie pieśni ludowe w wykonaniu Nasty Niakrasavej, poezja Jacka Podsiadły oraz autorskie piosenki Jacka Kleyffa. Fragmenty indywidualnej twórczości każdego z nich chwilami prezentowane są jako formy samodzielne i oddzielne, chwilami zaś splatają się ze sobą w nową całość. Podsiadło czyta, Kleyff śpiewa z akompaniamentem własnym na gitarze akustycznej, Niakrasava opowiada, śpiewa i gra na białoruskich cymbałach oraz na akordeonie, a ponieważ wszyscy szukają porozumienia ze sobą, niewykluczone są niespodzianki w postaci twórczości wspólnej.

JACEK PODSIADŁO – urodzony w Szewnie poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz radiowy, felietonista; zwany także poetą buntu, kontestatorem. Jeden z najpopularniejszych poetów formacji „BruLionu”. Laureat licznych nagród literackich, pięciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2015 r. otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za całokształt twórczości. Jego wiersze tłumaczono m.in. na język angielski, niemiecki, słowacki, słoweński czy ukraiński.

NASTA NIAKRASAVA – etnomuzykolożka, śpiewaczka. Pochodzi z Polesia białoruskiego. Ukończyła dyrygenturę chóralną oraz historię sztuki w Mińsku. Absolwentka warszawskiej Muzykologii. Łączy działalność naukowo-badawczą z działalnością artystyczną. Jej repertuar – to z jednej strony dawne pieśni ludowe pieczołowicie przygotowane tak jak śpiewały wiejskie mistrzynie i mistrzowie, z drugiej strony – to współczesne interpretacje ludowego repertuaru z wykorzystaniem różnych stylistyk muzyki popularnej. Znana z wykonań muzyki tradycyjnej a cappella oraz udziału w takich zespołach jak Kviecień, FolkRoll, R.U.T.A., Jacek Kleyff i Orkiestra Na Zdrowie.

JACEK KLEYFF – wolny twórca piosenek i obrazów oraz – jak sam o sobie mówi – rzemieślnik precyzji słowa w danym wzruszającym momencie życia … i tworzenia muzyki. W latach 1971-1976 współtworzył z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim teatrzyk Salon Niezależnych (3 Trójzęby Neptuna na Famach, Złota Szpilka Opole’72). Współzałożyciel Orkiestry Na Zdrowie (ONZ), która wygrała pierwszy Przystanek Woodstock Jerzego Owsiaka w 1995 roku w Czymanowie nad jeziorem żarnowieckim i z którą to występuje od ponad trzydziestu lat do dziś dnia. W 2012 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książka będąca zapisem wywiadu-rzeki z Jackiem Kleyffem pt.”Rozmowa”. W jego życiorysie poza działalnością w ONZ znalazło się miejsce na współpracę z Komitetem Obrony Robotników (1976-80), skończenie studiów architektonicznych, prace wysokościowe, filmowe i teatralne epizody aktorskie, studiowanie systemów filozoficznych Dalekiego Wschodu i malarstwo. Największą jego miłością zawsze jednak było – i nadal jest – wszczepianie tekstów własnych w muzykę czyli tworzenie piosenek.

10 września, godz. 19.00

Sala wielofunkcyjna OBK

Ilość miejsc ograniczona. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w recepcji OBK.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej