TADEUSZ SZYPOWSKI I… KOBIETY CZYLI ZAPROSZENIE NA PIERWSZY W NOWYM ROKU WERNISAŻ W BWA OSTROWIEC

08.01 Nd 18:00

Miejsce:

Biuro Wystaw Artystycznych

ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

WOKÓŁ KOBIETY. MALARSTWO I RYSUNEK TADEUSZA SZYPOWSKIEGO

Przygotowana wystawa prezentuje jeden z niezwykle ważnych tematów artystycznej działalności Tadeusza Szypowskiego. Zgromadzone prace, pochodzące głównie ze zbiorów BWA Ostrowiec oraz autora, nie wyczerpują w pełni bogactwa dorobku twórczego Szypowskiego w tym zakresie, jednak jako zbiór ukazują reprezentatywny obraz zainteresowań kobietą jako artystyczną figurą. Charakterystyczną cechą wybranego zestawu, a jednocześnie kwintesencją twórczości Szypowskiego jest niezwykły kunszt warsztatowy, przy szczególnym wyczuciu koloru oraz plastycznej linii rysunku.

Zebrane obrazy i rysunki, które powstawały na przestrzeni minionych 50 lat są świadectwem zmieniających się zainteresowań formalnych autora, przy jednoczesnym stałym punkcie odniesienia jakim jest postać kobieca – czasami silna, konkretna aż do bólu, a innym razem ukazana w sposób niezwykle zmysłowy, poetycki i erotyczny.

Kuratorka wystawy: Justyna Łada

TADEUSZ SZYPOWSKI (ur. 18.VIII.1935 roku) – ostrowiecki artysta współczesny, uprawiający malarstwo i rysunek. Absolwent Liceum Technik Teatralnych w Warszawie ze specjalizacją scenografia.  W 1989 r. uzyskał od Ministra Kultury i Sztuki bezterminowe uprawnienia artystyczne w dziedzinie malarstwa sztalugowego. Współtwórca i wieloletni członek ostrowieckiej Grupy 10. Od 2000 r. zaangażowany w działalność Związku Polskich Artystów Plastyków.Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu zbiorowych prezentacji.

W swojej twórczości dużo miejsca poświęca pejzażom, aktom  oraz portretom, które tworzy zarówno w realistycznej, jak i bardziej abstrakcyjnej konwencji. Ostrowczanom dał się również poznać jako rysownik – satyryk, publikując w własnej rubryce ,,Pół żartem, pół serio…” w hutniczym piśmie ,,Walczymy o stal”, w której ukazywał zabawną, częstą gorzką prawdę o pracy na hucie i życiu w mieście.

Wernisaż odbędzie się w BWA Ostrowiec w niedzielę 8 stycznia 2023 roku o godz. 18.00.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej