“Copyright (C) Justyna Grodecka”

04.11 Pt 18:00

Miejsce:

Biuro Wystaw Artystycznych

ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

Justyna Grodecka – ur. 1998 w Warszawie. Artystka multidyscyplinarna. 2-krotna laureatka “Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia”. Laureatka Stypendium przyznawanego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. 4-krotna laureatka “Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP w Warszawie”. Studia na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Magister Sztuki z oceną celującą) i wydziale Freie Kunst na Akademie der BildendenKünsteMünchen, Monachium. Praca magisterska pt. “Copyright (C) Justyna Grodecka” otrzymała najwyższą ocenę pomimo bycia postrzeganą jako kontrowersyjny manifest artystyczny Justyny Grodeckiej; praca wzbudziła skrajne emocje. Na temat instalacji multimedialnej „Copyright (C) Justyna Grodecka” artystka udzieliła wywiadu Legalnej Kulturze. Laureatka wielu nagród, m.in. prestiżowej nagrody KTR 2021 za obrazy olejne w kampanii o międzynarodowym zasięgu medialnym “Obraz pokolenia Z” Zalando; nagrody Generali; nagrody Danfoss; nagrody BWA Ostrowiec; nagrody BWA Rzeszów. Swoje prace prezentowała na wielkoformatowych muralach, plakatach, banerach, ekranach, chodnikach w przestrzeni miejskiej w całej Polsce, w tym w metrze warszawskim i na licznych wystawach sztuki solowych i zbiorowych w kraju i na świecie. Organizowała wystawy i wydarzenia artystyczne popularyzujące kulturę. Brała udział w akcjach performatywnych i artystycznych zaangażowanych w tematykę społeczną, tj. dążenie do pokoju, problemy mniejszości społecznych, prawo autorskie twórców. Tworzyła animacje/video, które były prezentowane w Internecie i telewizji, w tym na kanale TVP Kultura. Film “Obraz Pokolenia Z”, w którym Justyna Grodecka wystąpiła u boku swoich dzieł powstałych w latach 2016-2021 był emitowany w telewizji, Internecie i przestrzeni miejskiej w całym kraju, w tym przy PKiN w Warszawie. Wielokrotnie występowała, eksponowała swoje prace i opowiadała o twórczości w radiu, podcastach, prasie i telewizji przy okazji artystycznych działań, m.in.: TVN24, TVN, TVP Kultura, TVP Warszawa, Polsat, Lokalna TV, Newonce Radio, Radio RMF, Radio Zet, Radio Eska, Radio Kampus, Wysokie Obcasy, Wyborcza, Noizz, Zwierciadło, ContemporaryLynx Magazine, Szum Magazyn, Label Magazine, Onet Kultura, Elle, Wirtualna Polska, Aktivist, CzasNaWnętrze magazyn, Wirtualne media, FashionPost magazyn, WhiteMad, Aspiracje, ReasonWhy, Legalna Kultura i wiele innych krajowych i zagranicznych.

www.justynagrodecka.com

www.instagram.com/justynagrodecka

“Copyright (C) Justyna Grodecka” pokazuje potencjał groteskowy zachowań obsesyjnych i wyznawczych. To alegoria zabobonności, która na całym świecie jest narzędziem władzy, wykorzystywanym w celu narzucenia określonej grupie społecznej pewnej filozofii czy systemu moralnego, który nosi znamiona kultu określonych wartości. W tym świecie rolę protagonisty pełni Twórca, natomiast antagonisty Odtwórca.

Twórca, to ten który stworzył ten świat, a Odtwórca to potencjalnie każdy, kto będzie próbował ten świat odtworzyć, łamiąc tym samym prawo autorskie. Pożądaną postawą jest bycie twórczym, natomiast za grzeszną czy stygmatyzowaną uznaje się odtwórczość. To zabawa skojarzeniami, która wizualizuje hipotetyczny ciąg losowy, który mógłby się wydarzyć gdyby taki zabobon przyjął się jako dominujące wyznanie. Prawo autorskie stanowiłoby nadrzędne prawo, jak w każdym państwie wyznaniowym. Panowałby kult jednostki, która zapoczątkowała ruch. Śmiertelna powaga miesza się ze śmiercionośną kpiną, która w tej alternatywnej rzeczywistości byłaby powodem do wzmożonej aktywności organów ścigania. Obrazą uczuć religijnych byłoby naruszanie prawa autorskiego. Wyjęci spod prawa są ci, którzy mordują w obronie koniecznej, odpierając bezpośredni i bezprawny zamach na ich dzieło chronione prawem. Jest to obraz artysty spełnionego, twórcy, którego dzieło opanowało umysły na całym świecie. Dzieło które wtargnęło w świadomość ludzkości i zapisało się w historii.

Historia mitologizuje dzieło i samego twórcę, czyniąc go nieśmiertelnym, budując mu pomniki i symboliczne groby, jako temu, który nigdy nie umarł, żyjąc w świadomości jego wyznawców. Mityczny Twórca, w świadomości ludu, patrzy na ręce każdemu, kto odważy się coś odtworzyć, zamiast stworzyć. Wiara w nieuniknione konsekwencje jest jedyną skuteczną metodą na zapobieganie tego rodzaju nadużyciom. Poziom absurdu i wewnętrznych sprzeczności, na której została zbudowana kultura i tamtejsza cywilizacja, ujawnia się w tym, że dążenie do oryginalności przestaje być oryginalne, ponieważ staje się powszechne.” – Justyna Grodecka © 2021

Wernisaż: godz. 18:00, 4 listopada 2022 r.

Wystawa czynna do 27 listopada 2022 r.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej