„Przestrzeń Barw” Anna Wolska

04.11 Pt 18:00

Miejsce:

Biuro Wystaw Artystycznych

ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

W piątek, 4 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż prac Anny Wolskiej “Przestrzeń Barw”.

Sylwetka – Artystka interdyscyplinarna, absolwentka warszawskiej ASP, doktor sztuki (Wydział Sztuki UJK w Kielcach). Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie, gdzie prowadzi autorską pracownię „Kreacja artystyczna” oraz wykłada zagadnienia dotyczące budowy scenariusza i montażu wideo na kierunku Niestacjonarnym.

Od dwóch dekad dr Anna Wolska zajmuje się również promocją i animacją kultury, przez piętnaście lat prowadziła przy ZPAF OW galerię – Galerię Obok ZPAF, która programowo skupiała się na promocji „młodej fotografii”. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii”. Dr Anna Wolska na swoim koncie posiada ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy, konkursy, wystawy międzynarodowe (Rok Polski w Hiszpanii i Danii).

Pomimo tak szerokich zainteresowań dr Anna Wolska hołduje tradycyjnemu malarstwu rozumianemu jako intelektualna gra na płaszczyźnie w obrębie barwy i materii.

dr Anna Wolska o wystawie:

“Prezentowana obecnie w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim wystawa jest kontynuacją procesu jaki wiązał się z moimi badaniami w trakcie realizacji doktoratu na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wówczas szereg moich prac odnosiło się do pojęcia rzeczywistości lub jego przeciwieństwa. Ten fakt sprawiał, że świadomie czy podświadomie część prac nawiązywała do elementów natury lub powidoku budząc u odbiorcy określone skojarzenia.

W trakcie prac nad kolejnymi obrazami moje zainteresowania skierowały w kierunku problemów związanych głównie z kolorem – intensywności, czystości, mocy oddziaływania barwy, pojęcia emanacji, wibracji, energii, właściwości hipnotycznej czy psychosomatycznej. Nastąpiło więc całkowite odrzucenie treści w obrazie z przeniesieniem mojej uwagi na kolor i jego określone możliwości budowania wartości plastycznych oraz oddziaływania na odbiorcę.

Obrazy zaczęły powstawać w mocnych intensywnych barwach – soczysta żółć, czerwień, błękit, kobalt dopełnianych kolorami pochodnymi – fioletem, różem, zielenią, pomarańczem…

Prace te wręcz krzyczą kolorem i wywierają określony wpływ na widza. Czasem na obrazach pojawia się pozioma linia. Nie ma ona jednak już charakteru horyzontu, raczej świetlnej lub ciemnej plamy, bo kolor, jej gęstość, przenikanie, rytm uderzeń pędzla stanowią dla mnie wystarczający rodzaj ekspresyjnej narracji.”

Sławomir Marzec o twórczości Anny Wolskiej – “Wystawa Anny Wolskiej w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim składa się z kilku cykli prac. Pomimo dokonań w różnych mediach, malarstwo pozostaje podstawowym medium tej artystki. Jej wcześniejsze obrazy były bezpośrednio inspirowane doświadczeniem natury. Wybrane sytuacje przestrzeni, światła poddawane były poetyzacji – postaciowaniu nowej całości mocą własnych emocji i myśli. To niemal klasyczne malarstwo na me zwierzęce ciało i roślinną duszę (Oscar Miłosz). Z biegiem czasu narasta redukcja. Tematem staje się horyzont, coraz bardziej uwewnętrzniony, intuicyjny. W ostatnim czasie punktem odniesienia jest to, co nas określa podświadomie, co dyktuje ledwo wyczuwalny puls istnienia. Obrazy stanowią nie tyle przedstawienie fragmentu rzeczywistości, co rodzaj zapisu wizualnej medytacji. Wchodzimy dzięki nim w paradoksalną przestrzeń zawartego w nim czasu. Czasu „strawionego”, a może usakralizowanego monotonią powtarzanych gestów. Malarstwo staje się tu rodzajem lustra ujawniającego bezgraniczność tkwiącą w naszej głębi.”

Wernisaż: godz. 18:00, 4 listopada 2022 r.

Wystawa czynna do 27 listopada 2022 r.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej