Jósefina Alanko „Spirit Anatomy” – zaproszenie na wernisaż

13.04 So 18:00

Miejsce:

Biuro Wystaw Artystycznych

ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

Jósefina Alanko
Spirit Anatomy
Kuratorka: Goshka Gawlik 〰️Wernisaż: sobota, 13.04.2024
〰️Wystawa czynna do do 21.06.2024

Na wystawie Spirit Anatomy urodzona w 1993 roku w Finlandii, a mieszkająca do niedawna w Polsce Jósefina Alanko zaprezentuje postmedialne wariacje na temat tradycyjnego malarstwa, które stanowią najbardziej rozpoznawalny element jej nagradzanej twórczości. W galerii znajdą się jednak również obiekty oraz tekstylne instalacje. Dwie z nich artystka przygotowała specjalnie z myślą o przestrzeniach BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tytuł wystawy: Spirit Anatomy, sugeruje syntezę „ducha”, czyli nadprzyrodzonej mocy, oraz „anatomii” – a więc cielesności, postrzeganej racjonalnie z perspektywy nauki. Sformułowanie Spirit Anatomy odzwierciedla złożony światopogląd artystki, która w swojej praktyce przetwarza osobiste doświadczenia obok klisz rodem z pamięci kulturowej, zapisy kobiecego doświadczenia obok wizji queerowego piękna, a tradycyjne kosmologie obok naukowych twierdzeń o środowisku czy genetyce.

Na wystawie artystka zaprezentuje całościową wizję jej kobiecego kosmosu przy użyciu świetlistych, lewitujących form. Zróżnicowanych materiałowo i formalnie prac artystki będzie można doświadczyć, wędrując przez trzy obrazowe sekwencje wystawy, różniące się atmosferą, znaczeniem i poetyką. W pierwszej z nich, zaraz przy wejściu, dominować będą wielkoformatowe płótna i wyobraźnia czerpiąca z magii oraz zapomnianych rytuałów Karelii, lezącej na Północy Finlandii. Środkowa sekcja obejmie zróżnicowane konstelacje obiektów, przywołujących na myśl niezidentyfikowane ciała w przestrzeni planetarnej.Z kolei część trzecią, zbudowaną z półprzezroczystych czarnych przepierzeń z „dziurami”, cechować będzie zmysłowa gra z obecnością i nieobecnością ciał oraz wzbudzanymi przez nie pragnieniami, którą można by analizować w duchu lacanowskej psychoanalizy. Trójdzielna dramaturgia wystawy będzie odzwierciedlać poznawcze priorytety artystki, które ujawniają zarówno jej szczególną – czy wręcz osobliwą – wrażliwość, jak i czujność na „ducha czasów” oraz trwające dyskusje o feminizmie, kolonialności czy planetarnych technologiach i podbojach kosmosu.

Jósefina Alanko pracuje z materiałami naturalnymi – tekstyliami, pigmentami i surowym lnianym płótnem. W jej praktyce artystycznej podlegają one systematycznym przekształceniom. Poszukując dla wspomnianych materiałów nowych, abstrakcyjnych wcieleń, Alanko czerpie inspirację między innymi z matriarchalnych praźródeł fińskiej kultury, mocno zakorzenionych w rodzinnej krainie artystki, Karelii. Co ważne, główną rolę na wystawie będzie odgrywać jednak nie fińska bogini-pramatka, lecz doświadczane współcześnie ciało człowieka – chociaż spod lnianych powłok w sztuce Alanko przeziera względnie tylko jego naga skóra.〰️ Jósefina Alanko mieszka i pracuje w Wiedniu, 2023 otrzymała główną nagrodę STRABAG Artaward International. W latach 2014 – 2018 studiowała na Kankaanpää Art School, Satakunta University w Finlandii, a w międzyczasie 2016 – 2017architekturę na Universidad Europea w Madrycie. W latach 2015 do 2022 artystka mieszkała w Polsce.

https://josefinaalanko.com
https://josefinaalanko.com/…/www…/content125618.html
https://www.parnass.at/…/strabag-artaward-international…
https://www.youtube.com/watch?v=1_NMCO_aeh0

〰️ Partnerzy: UFO Art Gallery

〰️ Partnerzy: Frozen Power

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej