W KRWAWYM POLU SREBRNE PTASZĘ – EPIZODY POWSTAŃCZE W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM I OKOLICY

22.07 So 08:00

Miejsce:

Miejskie Centrum Kultury

ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

22 lipca przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej, historyk, regionalista i przewodnik świętokrzyski PTTK Zbigniew Pękala poprowadzi kolejną z dwóch krajoznawczo-historycznych wycieczek autokarowych stanowiących element realizacji projektu „W krwawym polu srebrne ptaszę – epizody powstańcze w Ostrowcu Świętokrzyskim i okolicy”. Uzyskał on dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Zbiórka uczestników nastąpi o 8.00 przy kolegiacie św. Michała Archanioła, potem odbędzie się przejazd wiodącą przez Klimkiewiczów ulicą Romualda Traugutta (powstańczy lazaret, pomnik, mural) w kierunku Szewnej (pomnik i mogiły powstańcze), a stamtąd do Częstocic, gdzie 10 marca 1864 r. stoczono dwie potyczki z Rosjanami. W jednej z nich zginał walczący w szeregach powstańczej żandarmerii sandomierskiej węgierski oficer Sandor Szreder. Jadąc przez Chmielów autokar dotrze do Kunowa, który kilkakrotnie był zajmowany przez powstańców, a tamtejszy proboszcz Jan Chryzostom Dąbrowski za działalność konspiracyjną został zesłany na Syberię. Wcześniej na kunowskim Rynku wzniósł okazały pomnik upamiętniający antyrosyjskie manifestacje z 1861 r. Uczestnicy wycieczki udadzą się także na Sadłowiznę, miejsce krwawych walk toczonych z Rosjanami 16 grudnia 1863 r. przez powstańców z oddziału majora „Łady”. Objazd 35-kilometrowej trasy zakończy się w Ostrowieckim Browarze Kultury (dawniej Browar Saskich), należącym  wcześniej do rodziny, której członkowie walczyli w szeregach powstańczych. Bezpłatne wydarzenie jest dostępne dla wszystkich chętnych.

Zapisy w recepcji Ostrowieckiego Browaru Kultury pod nr telefonu 41 247 64 19. Recepcja czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej