W KRWAWYM POLU SREBRNE PTASZĘ – EPIZODY POWSTAŃCZE W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM I OKOLICY

15.07 So 08:00

Miejsce:

Miejskie Centrum Kultury

ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

15 lipca odbędzie się pierwsza z dwóch krajoznawczo-historycznych wycieczek autokarowych stanowiących element realizacji projektu „W krwawym polu srebrne ptaszę – epizody powstańcze w Ostrowcu Świętokrzyskim i okolicy”. Uzyskał on dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Czterdziestokilometrowa trasa wycieczki obejmuje te tereny powiatu ostrowieckiego, na których w latach 1863-64 toczyły się szczególnie intensywne walki
z Rosjanami. Uczestnicy odwiedzą miejsca pamięci narodowej i inne obiekty w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w gminach Bodzechów i Ćmielów.

Zbiórka uczestników nastąpi o 8.00 na placu przy kolegiacie św. Michała Archanioła przed pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z lat 1861-1864.

Kolejny etap to przejazd ulicą Romualda Traugutta do Klimkiewiczowa (powstańczy lazaret, pomnik i mural) a następnie w kierunku Goździelina, gdzie znajduje się jeden z nielicznych pomników wyrażających wdzięczność polskich chłopów dla cara Aleksandra II za ich uwłaszczenie w trakcie powstania. Kolejny etap to Bodzechów, miejsce bitwy stoczonej 16 grudnia 1863 roku, o czym przypomina pomnik przed kościołem. Stamtąd autokar pojedzie do Ćmielowa, gdzie proboszczem był powstańczy naczelnik cywilny województwa sandomierskiego Kacper Kotkowski, który najważniejsze dla regionu decyzje podejmował w zachowanym do dziś budynku ćmielowskiej plebanii. Na pobliskim Rynku znajduje się pomnik z 1861 r. z dopisanymi później nazwiskami bohaterów walk z 1863 i 1905 roku. Z Ćmielowa uczestnicy objazdu udadzą się do Rudy Kościelnej (dwór Druckich-Lubeckich i mogiły powstańców na cmentarzu), a stamtąd do Borii i Sudołu, gdzie 4 i 5 maja 1863 r. z Rosjanami  walczyli podkomendni Dionizego Czachowskiego. Przypominają o tym pomnik w Sudole i Polana Czachowskiego na terenie leśnictwa Jeziórko. Wycieczka zakończy się w Ostrowieckim Browarze Kultury (dawniej Browar Saskich), należącym wcześniej do rodziny, której członkowie walczyli w szeregach powstańczych. Pilotem wycieczki będzie przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej, historyk, regionalista i przewodnik świętokrzyski PTTK Zbigniew Pękala. Bezpłatne wydarzenie jest dostępne dla wszystkich chętnych.

Zapisy w recepcji Ostrowieckiego Browaru Kultury pod nr telefonu 41 247 64 19. Recepcja czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej