W KRWAWYM POLU SREBRNE PTASZĘ – EPIZODY POWSTAŃCZE W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM I OKOLICY

20.07 Cz 10:00

Miejsce:

Miejskie Centrum Kultury

ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

20 lipca historyk, krajoznawca i przewodnik świętokrzyski  PTTK Kamil Król poprowadzi kolejny z dwóch spacerów krajoznawczych stanowiących element realizacji projektu „W krwawym polu srebrne ptaszę – epizody powstańcze w Ostrowcu Świętokrzyskim i okolicy”. Uzyskał on dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Uczestnicy zbiorą się o 10.00 przy pełniącej funkcję stacji krajoznawczej kolegiacie św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, skąd przejdą na cmentarz parafialny przy ulicy Denkowskiej, gdzie znajdują się liczne pochówki powstańców z ostrowieckim rodowodem m.in. z rodzin Mrozowskich, Saskich, Szymańskich i Milczarskich.

Następnie idąc ulicami  Denkowską, Chrzanowskiego i Ostrowiecką, mając po obu stronach Łąki Denkowskie, na których 16 grudnia 1863 r. toczyły się walki z Rosjanami, uczestnicy eskapady dotrą na cmentarz parafialny w Denkowie, gdzie pochowani są uczczeni pomnikiem z 1997 r. polegli w bitwie pod Bodzechowem żołnierze z oddziału pułkownika Zygmunta Chmieleńskiego. Stamtąd nastąpi przejście na Stawki Denkowskie (obecnie ulica Hubalczyków), gdzie w  domu Mrozowskich funkcjonował powstańczy szpital, przy którym chowano zmarłych z ran żołnierzy Dionizego Czachowskiego. Bezpłatne wydarzenie jest dostępne dla wszystkich chętnych.

Zapisy w recepcji Ostrowieckiego Browaru Kultury pod nr telefonu 41 247 64 19. Recepcja czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej