W KRWAWYM POLU SREBRNE PTASZĘ – EPIZODY POWSTAŃCZE W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM I OKOLICY

13.07 Cz 10:00

Miejsce:

Miejskie Centrum Kultury

ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

13 lipca odbędzie się pierwszy z dwóch spacerów krajoznawczych stanowiących element realizacji projektu „W krwawym polu srebrne ptaszę – epizody powstańcze w Ostrowcu Świętokrzyskim i okolicy”. Uzyskał on dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Czterokilometrowa trasa spaceru po Ostrowcu Świętokrzyskim obejmuje najważniejsze miejsca w mieście kojarzące się z wydarzeniami lat 1863-64 oraz postaciami, które staną się bohaterami dwóch questów (Lucyna Żukowska i Jan Mrozowski).

Zbiórka odbędzie się o 10.00 na placu koło kolegiaty św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim przed pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z lat 1861-1864.

Przez Rynek, gdzie w 1863 r. Rosjanie urządzili obóz jeniecki dla polskich powstańców, nastąpi przejście ulicami Ferdinanda Focha, Kamienną i Romualda Traugutta do dawnej osady fabrycznej Klimkiewiczów, gdzie funkcjonował konspiracyjny szpital powstańczy. Pamiątką po nim jest pomnik z 1868 r. i mural z 2013 r. autorstwa Tadeusza Kurka w kształcie pieczęci powstańczego Rządu Narodowego. Ostatnim etapem będzie cmentarz parafialny w Szewnej, gdzie spoczywają uhonorowani pomnikiem z 2002 r. powstańcy zmarli w klimkiewiczowskim lazarecie. Organizowany przez Miejskie Centrum Kultury spacer poprowadzi oraz o powstańczych epizodach opowie historyk, krajoznawca i przewodnik świętokrzyski PTTK Kamil Król. Bezpłatne wydarzenie jest dostępne dla wszystkich chętnych.

Zapisy w recepcji Ostrowieckiego Browaru Kultury pod nr telefonu 41 247 64 19. Recepcja czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej